2. ročník modelářské výstavy ve Světlé nad Sázavou a činnost LMK v roce 2002

30. srpna 2008 v 21:13 |  Výstava 2002
2. ročník modelářské výstavy ve Světlé nad Sázavou a činnost LMK v roce 2002
Ve dnech 25. až 27. října 2002 proběhl ve Světlé nad Sázavou již 2. ročník modelářské výstavy, který navázal na loňský úspěšný 1. ročník. S přípravou letos členům světelského LMK pomohli také členové Spolku přátel aviatiky z Horní Pohledi. Výstava byla opět realizována díky vstřícnému přístupu ředitele VOŠ, Gymnázia, SSŠ, SOU a OU Ing. Jindřicha Vodičky a zaměstnanců školy v jejich zasedací místnosti.
V letošním roce byly prezentovány nejen modely členů LMK Světlá nad Sázavou a dalších světelských modelářů, ale také práce modelářů z Chotěboře, Podmoklan, Pelhřimova a Josefodolu.
Vystavené modely byly uspořádány do několika tematických celků. Nejrozměrnějšími exponáty byly termické a svahové větroně, mezi nimiž svojí velikostí vynikal téměř čtyřmetrový model Brutus. Podstatnou část expozice tvořily elektrolety. K vidění byla například řada elektrovětroňů, nerozbitná samokřídla Tornádo Mini, polomaketa Andreason BA 4 B či model historického letounu Pioneer. Mezi modely se spalovacími modely zaujal zejména hornoplošný Big Lift, polomakety Praga E 114, Pilatus Porter a Grob 109, dvojplošník Max nebo akrobatický model Presto. Svůj prostor zde měli také historické modely a motory, včetně dochovaného motoru pulsačního. Minimakety poháněné gumovým svazkem letos zastupoval Zlin Z 50 a slavný stíhací letoun Spitfire Mk. IX. Vystaveno bylo též několik volně létajících kluzáků a modelů poháněných motory na oxid uhličitý. Velkou část výstavy tvořily také lodě - rychlé motorové jachty a čluny, lodivodský člun Grimmershörn či bitevní křižník Bismarck. Návštěvníky zaujaly též vystavené modely automobilů Mercedes a Toyota Celica. Také soubor fotografií z prostředí našich leteckých dnů, včetně působivých záběrů z vystoupení Leteckého cirkusu imitujícího vzdušné souboje I. světové války, pomohl expozici zatraktivnit. Počítačový simulátor FMS umožňoval vyzkoušet pilotáž několika desítek modelů.
Výstavu navštívilo podle našich odhadů asi 600 lidí. Velkou část tvořili především žáci světelských škol, pro které měla být výstava především inspirací, jak je možno účelně trávit volný čas. Vzhledem k trvajícímu všeobecnému zájmu o modelářskou problematiku hodláme v říjnu 2003 uspořádat v pořadí 3. ročník výstavy.
Organizování výstavy však není jedinou činností světelského LMK. V letošní roce jeho členové předváděli modely na dětských dnech ve Světlé nad Sázavou a Chotěboři, zúčastnili se modelářského show létání v Proseči u Skutče a Libici nad Doubravou. Naše modely byly předvedeny také na II. ročníku všeobecné aviatické sešlosti v Horní Pohledi a zapůjčeny na modelářskou výstavu pořádanou LMK Chotěboř. V létě roku 2003 budeme pořádat modelářskou show na letišti v Horní Pohledi, aby všichni, kteří se zajímají o modelařinu, mohli vidět naše modely v akci
Závěrem bych rád poděkoval všem modelářům, kteří byly ochotní zapůjčit na naši výstavu své modely a také všem, kteří nám s realizací výstavy pomohli.
Mgr. Michal Šimek, předseda LMK
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama